KATALOG TASARIMININ ÖNEMİ

Katalog tasarım, marka ve şirket imajını besleyen faktörlerden sayılır. Şirketinizin, ürün ve hizmetlerini görsellerini, yazılarını, mesajlarını, sloganlarını görüntüler. Kalıcı dökümanlardır, geçmişte yapılan katalog, broşür, yıllık faaliyet raporları gibi basılmış materyallerin arşivde yer alması şirketin hikayesini de oluşturur.

Günümüzde internet ve dijital medyanın hayatımızda daha fazla yer almasıyla reklam ve tanıtım sektörünü etkilemiştir. Reklam ve tanıtım çalışmalarının önemli unsurlardandır kataloglar. Baskılı medyadan sonra dijital medyada da, E-Katalog, Sayfa Çevirmeli Katalog (Page Flip efekti) adlarıyla bilinen Dijital Kataloglar son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlanmıştır. Fakat iki katalog çeşidinin de katalog kullanıcıları tarafından farklı etkileri vardır.

Müşterinizi veya potansiyel müşterinizi ziyaret ettiğinizde, sizin kataloğunuzun sehpanın üzerinde görmeniz ne kadar mutlu eder sizi değil mi? İşte gerçek profesyonelce hazırlanmış başarılı katalog budur.

Profesyonel başarılı kataloglar, başarılı tasarım ve başarılı baskı ile birlikte değerlendirilmeli. Bu nedenle başarılı katalog tasarımında; tasarım ürün ve hizmetlerin önüne geçmemeli. En fazla 3 adet uygun renkler kullanılmalı, açık ve koyu renk dengeleri önemsenmeli. Fotoğraflar çok önemlidir bundan dolayı, profesyonel ürün-reklam fotoğrafçısı tarafından ve katalog tasarımı yapacak grafik tasarımcı ile birlikte koordineli çalışıma ile çekimlerin yapılması başarı sağlar. Yazı ve görselleri en etkili gösterecek tasarım konsepti belirlenmeli. Tanıtım ve imaj katalog tasarımında mümkün olduğu kadar az yazı ve büyük görseller kullanılmalı. Katalog basılacak ise mutlaka baskı kriterlerine göre yüksek çözünürlük ve ebatlı olmalıdır çekimler.

Broşür Tasarımı

Katalog tasarımından farklı olarak, içeriklerin daha az ve öz tasarlanmasıyla oluşturulur. Potansiyel müşteriler için kullanıldığında ilk canlı iletişim imkanı sunar. Daha çok aktif satış amaçlıdır.

KATALOG TASARIM BASKIYA HAZIRLAMA

Tasarıma baskı renkleri CMYK renk kodlarıyla başlanmalı ve fotoğrafların ışık, renk balans ayarları buna göre düzenlenmeli. Çok göz ardı edilen ve hatalar yapılan bir konu ise, katalog tasarımcısının matbaa ile baskı öncesi irtibata geçmemesi. Matbaaların basım renk ayarları, kesim, boyalarında ve bakımlarında farklılıklar olduğundan dolayı baskı kaliteleri de değişmekte. Bunun yanında baskı öncesi renkler ve kullanılacak kağıt cinsi, gramajı ve kağıt uygulamaları (lak, selefon (parlak-mat), gofre, varak..) konuları dikkate alınmalı.

Ürün ve hizmetleri dijital ortamlarda internette, web sitesinde veya dijital katalog ile tanıtmaktan daha farklıdır basılmış katalogla tanıtmak. Nesnel bir gözle baktığımızda, katalog basılmış bir üründür, dokunma ve tutma hissi ile potansiyel müşteriler incelediğinde daha fazla akılda kalıcı etki yaratır. Tüm bunlardan dolayı basılı katalogların tanıtım ve pazarlamada faydası çok önemlidir.

Dijital (Sayfa Çevirmeli) Katalog ile Müşterilerinizi PDF'lerden Kurtarın!.

Çevrimiçi Dijital Katalog
 • Mobil uyumlu.
 • PDF kataloğunuzu yükleyebilme.
 • PDF sayfa kalitesi.
 • Web sitenizde yayınlama.
 • Sınırsız sayfa adedi.
 • Web sitenizdeki katalog sayfanızın linkini istediğiniz müşterilerinize gönderebilir, istediğiniz internet bağlantılı dijital cihazlarda yayınlayabilirsiniz.
 • PDF indirme özelliği.
 • Kurumsal web siteleri için idealdir.

dijital katalog oluşturma görseli

Çevrimiçi/Çevrimdışı Dijital Katalog
 • Mobil uyumlu.
 • Katalog jpg sayfalarınızı yükleme.
 • Web sitenizde yayınlama.
 • Sınırsız sayfa adedi.
 • Web sitenizdeki katalog sayfanızın linkini istediğiniz müşterilerinize gönderebilir, istediğiniz dijital ortamda yayınlayabilirsiniz.
 • PDF indirme özelliği.
 • İnternet bağlantısı olmasa da, HTML tabanlı yazılım (flash yazılımsız) ile sadece e-katalog (dijital katalog) klasörünü müşterilerinize gönderebilirsiniz.
 • Tasarımı özelleştirebilme.
Bir Kısım Katalog Tasarım Örnekleri
İhtiyacınız Olan Katalog Tasarım Sahibi Olmak İçin